Genel

İşçi avukatları – iş avukatları

Merhabalar. İş ve işçi avukatları, adından da anlaşılabileceği üzere işveren ve işçiler arasında yaşanan davalarda, hukuki danışmanlık hizmetlerini sunma görevini üstlenirler. Her dava farklı olabileceği için, avukatların davaya karşı tepkileri de davaya uygun bir şekilde olmalıdır. Bu davalar genellikle işçilerin işverenlere açmış olduğu davalar gibi gözükse de, bazı durumlarda işverenler de haklı olarak, işçiye veya işçilere dava açabilmektedir. Yani haklılığa tek bir boyuttan bakılamaz. İşçi de ve aynı zamanda işveren de olayların yapılarına göre haklı olabilmektedir.

İşveren ve çalışan davalarına bakan avukatlar

İşçiler ile birlikte işverenlerin birbirine açtığı davalar, pek çok iş yerinde gerçekleşmektedir. Özellikle işçiler için, işe başlamadan önce imzalamış oldukları belgeleri iyi bir şekilde incelemeleri önerilmektedir. Hangi şartlar altında çalışmayı kabul ettiklerini işçiler iyi bir şekilde bilmelidir. Genel olarak çalışanlar, kıdem, ihbar, işe iade, fazla mesai gibi konularda dava açmaktadır.

İşverenlerin çalışanlara açmış olduğu davalarda ise genellikle rekabet, ihbar, eğitim bedeli gibi konular öne çıkmaktadır. İşverenlerin işçilere ve işçilerin işverenlere açtığı davalara işçi avukatı, iş avukatı olarak faaliyetlerini sürdüren avukatlar bakmaktadır. Ülkemiz bu avukatların varlığı açısından zengin ülkeler arasında yer almaktadır.

Eskiden avukatlar genellikle sadece bulundukları hukuk bürosu üzerinden hukuki danışmanlık hizmetlerini sürdürürken, günümüzde neredeyse her bir avukatın kendisine ait web sitesi bulunmaktadır. Bu da o bölgede yaşayan işçi avukatı, iş avukatı arayan vatandaşlarımıza yönelik daha iyi bir şekilde kolaylık sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s